Автор: Єлізавета Свіржевська, науковий співробітник ТОВ «БіоТестЛаб», кандидат ветеринарних наук

Успішному розвитку промислового тваринництва (особливо скотарству) перешкоджають захворювання, спричинені незадовільними умовами утримання тварин та незбалансованою годівлею.
Частіше за інших в таких випадках розвиваються патології, пов’язані з порушенням обміну речовин. У тварин фіксують дистрофічні процеси в органах репродуктивної системи і, як результат, зростання яловості корів.

Якщо подібні явища відбуваються в організмі тільних корів, порушується внутрішньоутробний розвиток плоду. Народжується молодняк, організм якого не може мати достатнього рівня імунобіологічного захисту. Для запобігання порушенням обміну речовин створені препарати-стимулятори та вітамінно-мінеральні комплекси, які справедливо визначені у сучасній ветеринарії, як важливі заходи в профілактиці факторних захворювань тварин.
ТОВ «БіоТестЛаб» пропонує для корекції метаболізму комплексний засіб – «L-цин».

Що таке «L-цин»?

«L-цин» – це комплексний препарат, який має тонізуючі властивості, нормалізує метаболічні та регенеративні
процеси, забезпечує стимулюючий вплив на білковий, вуглеводний та жировий обміни, підвищує резистентність організму до несприятливих факторів зовнішнього середовища, інфекцій та токсинів, сприяє росту і розвитку тварин. До складу препарату входить: бутафосфан, вітамін В12, В3, L-карнітин (В11).

Як діє «L-цин»?

Механізм дії препарату «L-цин» полягає в стимуляції метаболічних процесів як в нормі, так і за патології, покращує функціональний стан печінки, підвищує енергетичні запаси організму, та має: 

 •  тонізуючу, гепатозахисну та детоксикаційну дію;
 • нормалізує метаболічні і регенеративні процеси;
 • сприяє росту і розвитку тварин;
 • активізує процес енергоспоживання клітин;
 • запобігає жировому переродженню клітин;
 • сприяє зростанню природного рівня АТФ.

 

За якої патології доцільно застосовувати «L-цин»?

Застосування «L-цин» великій рогатій худобі, зокрема коровам, сприяє поліпшенню відтворювальних можливостей їхнього організму, профілактиці післяпологових ускладнень, скорочує період безпліддя, профілактує кетоз, підвищує показники збереження молодняку та дорослих тварин. Ефективність препарату «L-цин» забезпечується за рахунок: підвищення стійкості організму до стресових факторів, збільшення рівня загального білка та глюкози в крові, завдяки гепатопротекторній дії, активізації процесів засвоювання корму, тонізуючій дії на м'язи, стимулюванню апетиту, підвищенню опірності організму, стимулюванню енергообміну, нормалізації кислотно-лужної рівноваги в організмі, нормалізації обміну кальцію, фосфору, магнію, стимулюванню кровотворення.

Доцільність застосування «L-цин»?

Одна з ключових причин виникнення післяпологового ендометриту – травма родових шляхів. Водночас відбувається не тільки вказаний процес, а й порушення цілісності їхніх слизових оболонок та перенапруження тканин. В процесі запалення за отелу слизова оболонка втрачає свою бар'єрну функцію, що призводить до інфікування патогенною мікрофлорою порожнини матки та виникнення ендометриту. Можливість запалення залежить від того, наскільки швидко імунна система «відновить» захисну функцію слизової оболонки матки та піхви.

Для активізації такого механізму існує схема профілактики післяродового ендометриту. Попередження наслідків родової травми в першу добу після отелення здійснюють, використовуючи «Кетопро-100». Він має протизапальну та протинабрякову дію. Відновити нормальний кровоток та захисні функції органу допомагає комплексне застосування «L-цин» та «Стимул».
Якщо ж у тварини діагностували ендометрит, тоді до схеми лікування окрім «Кетопро-100», «L-цин», «Стимул» додають внутрішньоматкові препарати або/та парентерально антибіотики «Амоксан Преміум», «Кламоксан»«Енроксан Макс».

Слід зазначити, що проблема порушень метаболічних процесів породила іншу проблему – підвищену чутливість макроорганізму до збудників інфекцій, які раніше не викликали захворювання.
До зниження імунітету та підвищенню стрес-чутливості до негативних факторів призводять крім інших і генетичні особливості організму високопродуктивних корів, а саме високий енергетичний обмін – здатність перетворення енергії корму в молоко.

Оскільки встановлено прямий взаємозв'язок між рівнем обміну речовин, неспецифічною резистентністю організму корів та внутрішньоутробним розвитком плоду, станом здоров'я та збереженням новонароджених, то біологічний комплекс «корова – плід – новонароджене теля» необхідно розглядати як єдину систему.

Частіше стан імунодефіциту реєструють у новонароджених телят в перші дні життя, це пояснюється відсутністю або низьким вмістом імуноглобулінів в сироватці крові телят молозивного віку. Імунний глобулін та фагоцити телята отримують з молозивом матері. Стан напруженості колострального імунітету залежить від імунного та метаболічного стану організму корови. Порушення та недосконалість адаптаційних процесів в перші дні життя новонародженого, проявляються частіше розвитком патології шлунково-кишкового каналу та дихальної системи. Так, наприклад, несвоєчасне випоювання молозива новонародженим телятам призводить до високої захворюваності та смертності молодняку в ранній постнатальний період.

На 2-3 тижні життя у телят може розвиватися другий віковий імунодефіцит, обумовлений підвищеною витратою оганізмом колостральних захисних факторів і недостатністю власного імунопоезу. За сприятливих умов годівлі та утримання цей дефіцит слабо виражений і переходить на більш пізній термін. Третій віковий імунодефіцит виникає в період відлучення за різкого переводу молодняку на рослинний корм. Внаслідок кормового стресу виснажуються механізми захисту та порушується синтез імуноглобулінів.

Отже, для корекції імунологічного статусу новонароджених, лікарям ветеринарної медицини доцільно застосовувати імуномодулятори в критичні періоди постнатального онтогенезу телят. Деякі з них не тільки оптимізують роботу імунної системи, а й надають комплексний сприятливий вплив на організм. Вони стимулюють ріст і розвиток молодняку, проявляють антивірусну, антиоксидантну або протизапальну активність, мають детоксикаційну дію, нормалізують склад крові та ін.

ТОВ «БіоТестЛаб» пропонує для корекції метаболічних процесів комплексний засіб – «Стимул».

В чому секрет «Стимул»?

«Стимул» – це сучасний «інтелектуальний» комплексний імуномодулятор, до складу якого входить: нуклеїнат натрію та комплекс біологічно активних речовин (вітаміни, вітаміноподібні речовини, амінокислоти, мінеральні речовини та ін.). Препарат «Стимул» – це потужний імунітет ваших тварин. Нуклеїнат натрію належить до групи препаратів природного походження та входить до складу природних речовин організму. Він не має видової специфічності, тому що є матеріальним носієм спадкової інформації.
«Стимул» – це комплексний імуномодулятор, активний метаболік, адаптоген та детоксикант.

В яких випадках та за якою схемою доцільно застосовувати «Стимул»?

Відразу після народження телят для корекції імунобіологічного статусу та профілактики шлунково-кишкових захворювань слід застосовувати «Стимул». Доза: 2-3 мл на голову, інтервал – 48 годин.
Застосування препарату «Стимул» глибокотільним коровам в поєднанні з «L-цин» стимулює активність клітинного та гуморального імунітету. За такої схеми застосування препаратів зменшується кількість випадків захворювання корів після отелення, підвищуються якість молозива та маса тіла телят при народженні, показники репродукції.

Застосування коровам препарату «Стимул» в поєднанні з вакцинацією «Бовімун-4» та дворазовим введенням препарату «Стимул» новонародженим телятам, сприяє активації захисту імунокомпетентних органів, створенню напруженого специфічного імунітету у глибокотільних корів та формуванню високого рівня колострального імунітету у телят, отриманих від цих корів.

Однак, необхідно враховувати, що вакцинація на фоні глибоких порушень обмінних та імунних процесів не досягає потрібного ефекту, а іноді сприяє подальшому пригніченню імунної системи.
Розвиток різних галузей ветеринарної науки сприяв розумінню того, що будь-яка патологія є причиною або наслідком імунологічних порушень та вимагає застосування імуномоделюючих лікарських засобів, без яких неможливе повне одужання хворих тварин.
За первинних імунодефіцитів ефективними методами лікування є замісна терапія, дія на збудників інфекції, що розвиваються на фоні імунодефіцитів. Застосування тільки антибактеріальних препаратів за зниженої функціональної активності факторів резистентності та імунологічної реакції організму – малоефективні. Отже необхідне використання комплексу терапевтичних засобів, що мають антибактеріальні властивості та стимулюють реактивність організму.

Щеплення телят на фоні порушення обмінних процесів організму, пригнічення імунної системи призводить до значного зниження ефективності вакцинації. Імунодефіцит на фоні інфекційних захворювань підвищує сприйнятливість організму до різних патогенів та знижує імунну відповідь на вакцинацію. Це необхідно враховувати лікарям ветеринарної медицини в розробці методів та схем лікувально-профілактичних заходів в господарстві.

Сучасні «інтелектуальні» комплексні стимулятори «L-цин», «Стимул» від ТОВ «БіоТестЛаб» повинні в обов'язковому порядку бути присутніми в схемах профілактики та лікування вірусних, бактеріальних та паразитарних захворювань тварин.

Вони ефективні:

 • в профілактиці стресових ситуацій;
 • підвищують показники збереженості тварин та збільшують приріст живої маси новонародженого молодняку;
 • забезпечують покращення процесів засвоєння кормів та стимулюють процеси травлення;
 • підвищують рівень заплідненості корів;
 • покращують якість перебігу пологів та профілактують післяродові ускладнення продуктивних тварин;
 • доцільно застосовувати за хірургічних втручань та у реабілітаційному періоді.

Системне використання комплексних «інтелектуальних» стимуляторів «L-цин», «Стимул» від BioTestLab протягом життя тварини, сприяє продовженню терміну продуктивного довголіття та більш повної реалізації генетичного потенціалу високопродуктивних тварин.

 

Купити «L-цин» Купити «Стимул»